Zmeny úrokových sadzieb hypotékových úverov vplývajú na približne 35 percent Slovákov s hypotékou, pričom ich mierne zníženie zvýšilo dostupnosť vlastného bývania pre mladých ľudí.
Napriek tomu viac ako osem percent Slovákov si hypotéku stále nemôže dovoliť.
Tieto zistenia priniesol prieskum spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika, zameranej na správu pohľadávok.
Najväčší problém s dostupnosťou hypoték majú mladí ľudia vo veku 25 až 34 rokov. „Kým vlani si hypotéku na vlastné bývanie nemohlo dovoliť 18 percent mladých Slovákov, v tomto roku ide o 13 percent,“ uviedla, generálna riaditeľka Kruk Jaroslava Palendalová.
Rovnako ako vlani musia Slováci, ktorí už hypotéku majú, výrazne šetriť na iných výdavkoch pre vysoké úroky. Celkový podiel Slovákov bez úveru na bývanie ostáva relatívne stabilný na úrovni 65 percentá.
Najťažšiu situáciu s nedostupnosťou úveru a výškou splátok zaznamenali v Prešovskom a Žilinskom kraji, najmä medzi zamestnancami v odbore finančných služieb, priemysle a stavebníctve.
„Súčasná situácia najviac ovplyvňuje obyvateľov Bratislavského a Trnavského kraja, kde vysoké splátky vedú len zriedka k predaju nehnuteľnosti, ide len o dve percentá respondentov,“ dodala Palendalová.
Zmeny úrokov najviac zasiahli ľudí pracujúcich v armáde, bezpečnostných zložkách, poľnohospodárstve a lesníctve.
Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23399378/zmeny-urokov-hypotek-zasiahli-viac-nez-tretinu-slovakov.html