„Stres test“ a „finančný vankúš“ klienta

Milí klienti. Pri schvaľovaní Vašej hypotéky budú banky skúmať, či Vám z Vášho príjmu a po odrátaní nákladov na splátky Vašich úverov a životného minima zostane minimálny finančný vankúš (tzv. rezerva).Okrem toho budú banky (niektoré to už reálne aj robia) povinne počítať pri posudzovaní klienta aj s tzv. „stres testom“.

„Stres test“ a  „finančný vankúš“ klienta

Ide o prirážku vo výške 2 % k súčasnej ponúkanej úrokovej sadzbe hypotekárneho úveru. Banky pri výpočte schopnosti splácať nebudú počítať len s aktuálnou úrokovou sadzbou, napríklad 1,49 %, ale s 3,49 %. Od roku 2017 sa „stres test“, teda prirážka k úrokovej sadzbe, bude aplikovať aj na úvery, ktoré sú v úverovom registri a nebudú sa vyplácať.


Po novom sa bude skúmať príjem zamestnaného klienta za minimálne posledných 6 mesiacov. V súčasnosti niektoré banky skúmajú priemerný príjem klienta dokonca za posledných 12 mesiacov. Pri živnostníkoch a samostatne zárobkovo činných osobách sa bude skúmať aktuálny príjem v čase podania žiadosti. Teda nielen z daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

Tieto opatrenia sa zavádzajú do bankovej praxe postupne, ale isto. Preto sa treba na to pripraviť a začať napríklad sporiť a mať vytvorenú rezervu vo výške minimálne 10% z kúpnej ceny kupovanej nehnuteľnosti. Parametrov na porovnávanie hypoték je mnoho, nie je to len o úroku. Pomôžeme Vám preplávať v hypotekárnom mori plnom pravidiel, nariadení, prepočtov a dovezieme Vás až k Vášmu vysnívanému bývaniu :-)

 


Autor hypotekárnej poradne: hypotekárny špecialista Ing. Iveta MASNÁ