Rodičia pomáhajú deťom pri financovaní bývania

Rodičia pomáhajú svojim deťom pri kúpe bytu nielen finančnou hotovosťou, ale ich tiež podporia ako spoluručitelia pri hypotéke, či ponúknu vlastnú nehnuteľnosť ako zabezpečenie pre hypotekárny úver.

Rodičia pomáhajú deťom pri financovaní bývania

 Doteraz vo veľkej miere využívané 100 - percentné hypotéky sú už dlhšie minulosťou. Obmedzila ich Národná banka Slovenska (NBS), ale ani samotné banky sa tejto zmene príliš nebránili. Klient, ktorý si k výške úveru dokáže doložiť vlastné peniaze a dofinancovať tak kúpu bytu, alebo domu, je pre nich dôveryhodnejší. S nižším pomerom úveru k hodnote nehnuteľnosti (LTV) sa viažu i výhodnejšie podmienky a nižšie úroky. Treba preto rátať s tým, že tie zaujímavé úverové podmienky začínajú od 85 až 90 percent LTV. Zvyšok treba financovať zo svojich, či požičaných peňazí od rodičov. 

Zo štúdie jednej banky som sa dozvedela, že najčastejšie sa podpore rodičov tešia mladí muži vo veku do 26 rokov z Bratislavy a Trenčianskeho kraja. Naopak, v Košickom či Žilinskom kraji si šesť z desiatich Slovákov rieši hypotéku úplne samostatne. Najvyššou sumou prispievajú rodičia v Prešovskom a Trenčianskom kraji. Prispievajú viac ako štvrtinou kupovanej nehnuteľnosti. Inde sa podpora rodičov zvyčajne pohybuje do jednej štvrtiny ceny nehnuteľnosti. 

Z vlastnej skúsenosti dopĺňam, že rodičia sa často angažujú už pri hľadaní vhodného bývania a tak isto pri vybavovaní hypotéky dokonca viac ako ich dospelé dieťa.

 


Autor hypotekárnej poradne: hypotekárny špecialista Ing. Iveta MASNÁ