Rekordne nízke úroky – prognózy pre klientov (rozhovor, rádio Vlna)

Rozhovor pre rádio VLNA - odpovedá hypotekárny špecialista GEPARD FINANCE, s.r.o. Ing. Karin Gronová.

Rekordne nízke úroky – prognózy pre klientov (rozhovor, rádio Vlna)
  • Ako to vidia banky? Ako dlho je ešte možné udržať úroky na tejto úrovni?

Momentálne prebiehajú, ako každoročne, v bankách jarné akcie na hypotéky. Tie budú ako každý rok končiť v máji, prípadne v júni. Potom predpokladám, že sa úrokové sadzby vrátia na úroveň zo začiatku toho roka, čo bude asi o 0,5% viac ako zažívame teraz.

  • Hrozí, že "bublina" praskne a úroky pôjdu nepomerne hore?

Myslím si, že žiadna bublina pri úrokových sadzbách nie je. Skôr zažívame realitnú bublinu, a to hlavne v Bratislave, kde v niektorých častiach vzrástli ceny nehnuteľností aj o 20%. Prečo sú úrokové sadzby teraz tak nízke? Je to jednoduché. Banky nakupujú lacné peniaze z Európskej centrálnej banky, a preto ich môžu lacno požičiavať.  Avšak je jasné, že dlhodobá udržateľnosť takýchto sadzieb nie je možná. „Tlačenie lacných peňazí“ Európskou centrálnou bankou čoskoro skončí. Preto si myslím, že už koncom tohto roka začnú postupne úrokové sadzby stúpať, a tak približne do dvoch rokov môžeme mať znova na Slovensku sadzby okolo 3%.

  • Dá sa vôbec v tejto situácii niečo odporučiť klientom?

Jednoznačne je nevyhnutné, aby sa klienti neulakomili na krátke fixácie úrokových sadzieb len pre pocit, že budú mať najlepšiu úrokovú sadzbu medzi svojimi priateľmi. V západných krajinách je bežná tzv. doživotná fixácia, ktorú klienti často využívajú, u nás takúto fixáciu neponúka žiadna banka. Určite je vhodné zobrať si minimálne 5-ročnú fixáciu. Po jej ukončení musia klienti reálne počítať, že im úroky stúpnu aj na úroveň 3-3,5%. Ale netreba mať paniku, i keď stúpne úroková sadzba dvojnásobne, nespôsobí to dvojnásobné zvýšenie mesačnej splátky.

Príklad:

Súčasná situácia:

výška hypotéky: 100.000, - eur,

súčasná úroková sadzba: 1,7%,

splátka: 355 eur.

Po skončení 5 - ročnej fixácie (za predpokladu, že klient nedá žiadnu mimoriadnu splátku):

výška hypotéky: 86.660, - eur,

úroková sadzba: 3,5%,

splátka: 389 eur.

Klienti by mali byť prezieraví a v terajšom období, keď majú dobré úrokové sadzby a tým pádom aj nízke mesačné splátky, by mali šetriť a realizovať mimoriadne splátky na svojej hypotéke, aby si čo najviac znížili sumu úveru. A keď príde navýšenie úrokovej sadzby, nebude ich rodinný rozpočet tak trpieť.

 

Autor hypotekárnej poradne: hypotekárny špecialista Ing. Karin GRONOVÁ