Čakajú nás jesenné akcie na hypotéky v bankách?

Končí horúce leto a pravdepodobne začne horúca jeseň v bankách v znamení poľovačiek na posledné 100%-né hypotéky. Ako som už vo viacerých článkoch písala, nariadenia Národnej banky Slovenska, vydané koncom minulého roka a implementované postupne behom tohto roka v bankách, priniesli veľa zmien. A jednou z hlavných zmien je výrazné obmedzenie 100%-ného financovania kúpy nehnuteľnosti. 100%-né financovanie znamená, že kupujúci si na úhradu kúpnej ceny nehnuteľnosti požičia z banky celú sumu, bez potreby vlastných prostriedkov. 

Čakajú nás jesenné akcie na hypotéky v bankách?


Slovenský trh, musím povedať, bol doteraz trochu rozmaznaný, na rozdiel od západnej Európy, kde o 100%-ných hypotékach ani len nesnívajú. Jeseň v slovenských bankách prinášala vždy akciové ponuky úrokových sadzieb pri hypotékach, prípadne banky ponúkali hypotéky bez ďalších poplatkov. Prichádzajúca jeseň bude v znamení honby klientov, ktorí naháňajú čo najvyššie prefinancovanie kúpy nehnuteľnosti prostredníctvom hypotekárneho úveru. Ako poradca výrazne pociťujem tento trend každým mesiacom tohto roku. Táto honba viedla k vzniku realitnej bubliny, hlavne v Bratislave a okolí. Ceny nehnuteľností vzrástli na niekoľkoročné maximá, napríklad trojizbový byt v Petržalke, ktorý mohol kupujúci v januári bežne kúpiť za 110 000 eur sa dnes predáva bežne za 125 000 eur a podobne.

     Realitná bublina viedla k naháňaniu klientov sa za ponukami, ktoré ešte ako tak udržiavajú trhovú cenu z minulosti, to znamená, že každá nová nehnuteľnosť, ktorá sa predáva povedzme za minuloročné nižšie ceny, je okamžite, doslova behom hodiny, predaná a záujemca už nemá ani možnosť vyjednávať lepšie podmienky s predávajúcim, tak ako som toho bola svedkom po minulé roky. Na koni sú teraz predávajúci.

     Trend posledných mesiacov prinútil vo väčšej miere klientov k hľadaniu nehnuteľností aj mimo Bratislavy. Kupujúci nie sú ochotní zaplatiť súčasné vysoké ceny bratislavských nehnuteľností. Toto všetko len sťažuje situáciu posledným záujemcom o 100%-né financovanie získať takýto úver. Pretože zvýšené ceny bratislavských nehnuteľností sa neodzrkadlili v znaleckej hodnote nehnuteľnosti, ktorá je jediným ukazovateľom maximálneho stropu hypotéky, akú vôbec môže banka na danú nehnuteľnosť poskytnúť.

     Nehnuteľnosti mimo Bratislavy sú už dlhodobejšie bežne financované na menej ako 100%-né financovanie vo väčšine bánk. A tak sa mnoho klientov ocitá v začarovanom kruhu, drahé bratislavské byty banky oceňujú na nižšie znalecké hodnoty, ako je ich súčasná kúpna cena a mimo bratislavské nehnuteľnosti banky len veľmi nerady financujú na viac ako 90% z ich hodnoty.

     Preto i jesenná honba za 100%-nými hypotékami sa môže skončiť z pohľadu klienta neúspešne. Nehovoriac o tom, že 100%-né hypotéky majú úplne iné, oveľa horšie podmienky, hlavne, čo sa úrokových sadzieb týka, ako vidíme v z televíznych reklám. Preto každý klient, ktorý ešte zvažuje kúpu nehnuteľnosti na 100%-né financovanie, stojí pred neľahkou úlohou - zohnať nehnuteľnosť za „minuloročné“ ceny a musí sa zmieriť s úrokovou sadzbou aj viac ako 3,5%. Je ešte jedna „možnosť“ a to uviazať si na krk ďalšiu pôžičku, ktorá klientovi pomôže získať zvyšné prostriedky na dofinancovanie k hypotekárnemu úveru. Tu je na mieste seriózne zamyslenie sa nad celým zámerom. Hypotéka a ďalší úver k tomu majú citeľný dopad na rodinný rozpočet, hlavne v prípade dlhodobej choroby, straty zamestnania a podobne. Veľmi rýchlo sa sen o vlastnej nehnuteľnosti môže stať nočnou morou s vážnymi následkami.

 

Autor hypotekárnej poradne: manažér | hypotekárny špecialista Ing. Karin GRONOVÁ