• BLOG o HYPOTÉKACH

    Dobré rady a tipy pre našich nových aj existujúcich klientov.
    Články v našom blogu sú priamo z dielne GEPARD FINANCE!

Aké príjmy banka akceptuje pri hypotéke?

pondelok, 03 august 2015 13:53 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Každý deň sa stretávam s rôznym druhom otázok na tému „aký typ príjmu banka akceptuje pri výpočte hypotéky“.
 Okrem štandardných príjmov, ktoré klienti dokladujú ku hypotéke, vieme príjem zdokladovať aj prostredníctvom daňových priznaní podnikateľských subjektov ako sú živnostníci a spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.-čky).
Najvyššia príjmová hranica pre získanie štátneho príspevku pre mladých sa skončila 30.06.2015.
Každý deň máme možnosť vidieť v reklamách, ako nás banky lákajú svojimi podmienkami a naozaj je nutné podotknúť, že súčasné úrokové sadzby na hypotékach sú skutočne viac než lákavé. Ale kto v skutočnosti dosiahne tú zaujímavú, reklamou propagovanú úrokovú sadzbu?
Pri každej hypotéke banka musí ohodnotiť nehnuteľnosť, ktorá bude predmetom záložného práva k hypotéke. Je viacero spôsobov, ako to môže banka spraviť, napríklad využije tzv. interné ocenenie nehnuteľnosti, alebo cenovú mapu nehnuteľností, ale toto sú veľmi okrajové možnosti, ktoré sa v bankách využívajú veľmi zriedkavo. Pri väčšine hypoték klient predkladá banke znalecký posudok, ktorý pri schvaľovaní hypotéky prechádza špeciálnym procesom, tzv. supervíziou znaleckého posudku. T.j. banka sama určí, akú hodnotu…
Je možné si preniesť hypotéku na nový byt bez toho, aby sme museli tú ťažobu vyplatiť? Nechceme platiť pokutu za predčasné vyplatenie hypotéky.

Cudzinec – hypotéka na Slovensku, je to možné?

utorok, 31 marec 2015 09:30 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Banky rozlišujú dva pojmy – rezident a nerezident. Rezident, to znamená, že ide osobu, ktorá má trvalé bydlisko na Slovensku, v prípade cudzincov môžeme do tejto kategórie zahrnúť aj osoby, ktoré majú povolenie na pobyt na Slovensku. Nerezident je osoba, ktorá nemá trvalý pobyt ani povolenie na pobyt na Slovensku.

Končia hypotéky bez dokladovania príjmu!

streda, 04 február 2015 15:15 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
V tejto poradni sme v poslednom období napísali viacero upozornení na platné nariadenia NBS, ktoré boli zverejnené koncom októbra minulého roku /Odporúčania č.1 2014 Národnej banky Slovenska/.
 Teraz pociťujeme, že sme veľmi na tesno s domácim rozpočtom. Môžeme nejako tie úvery optimalizovať? Čo by ste nám odporučili?
 Chceme sa pustiť do výstavby rodinného domu, vzhľadom na dnešné ceny bytov sa nám dom ukazuje ako omnoho lepšie riešenie.
Posledných pár mesiacov zažívame s klientmi, že mnohé bytové projekty „vstali z mŕtvych“ a začína sa znova výraznejšie prebúdzať trh s novostavbami. Vznikajú aj úplne nové projekty. A čo je doslova novinkou posledných týždňov, opäť rastie záujem kupujúcich kupovať „obrázky“ budúcich bytov. Preto je táto otázka úplne na mieste.
Áno a nielen u nás, ale vo väčšine krajín Európy. Dôvodom je rekordne nízka základná úroková sadzba Európskej národnej banky, tzv. EURIBOR. To je základná úroková sadzba, za ktorú si aj slovenské banky požičiavajú peniaze, ktoré potom požičiavajú aj svojim klientom, zjednodušene napísané. K tomu sa pridali aj tradičné jarné akcie, ktoré v súčasnosti prebiehajú v slovenských bankách a z toho vzniklo najzaujímavejšie obdobie na hypotekárnom trhu v histórii.

Zhoršuje sa dostupnosť tzv. 100% hypoték

utorok, 24 jún 2014 14:11 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Na začiatok len pre vysvetlenie – čo je to 100%-tná hypotéka? Znamená to, že banka prefinancuje klientovi celú kúpnu cenu nehnuteľnosti, t.j. 100%.
 Môžem sa na tie ponuky spoľahnúť? Keďže mám zaplatiť zálohu v realitnej kancelárii a ešte neviem či dostanem hypotéku, mám obavy.
Tu je jednoduchý návod ako vám banky môžu vypočítať váš mesačný príjem v prípade, že by ste si chceli zobrať hypotéku.
Činnosť hypotekárneho poradcu riadi Zákon č. 186/2009 Z. z., o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve, ktorý nadobudol účinnosť 1.1.2010.
Kúpa rodinného domu sa často ukáže ako celkom ťažký oriešok. Veľakrát až pri hypotéke sa „upratujú“ právne nedostatky na nehnuteľnosti, často aj desiatky rokov nevysporiadané. Vždy sa snažím, keď školím realitných maklérov, zdôrazňovať, aby hlavne pri rodinných domoch, venovali pozornosť tomu čo predávajú a klientom radím, aby dávali pozor čo kupujú. Realitný maklér často predáva dom aj niekoľko mesiacov a keď už konečne je na svete záujemca o dom, tak…
Od 1. apríla 2014 sa zvyšuje príjmová hranica na získanie hypotéky pre mladých z doterajšej sumy 1 043,90 € na 1 153,10 €. Uvedená suma je stanovená ako 1,3-násobok priemernej hrubej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve SR za 4. štvrťrok 2013, ktorá dosiahla výšku 887 €. V prípade dvoch žiadateľov (manželia) je hranica pre získanie hypotekárneho úveru dvojnásobná, t. j. 2 306,20 €.

Hypotéka s úsmevom = hypotéka s GEPARDOM

pondelok, 30 september 2013 00:00 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Rýchlosť, spoľahlivosť a najnižšia možná sadzba na trhu. To sú hlavné dôvody, kvôli ktorým sa klienti rozhodujú pre uzatvorenie hypotéky cez GEPARD FINANCE. Najväčší hypotekárny broker na Slovenskom trhu Vám dopraje vybavenie hypotéky s úsmevom, v pokoji, v pohode a bez starostí.
Tzv. Mimoriadne splátky sú jedinou cestou, ako banke uhradiť čo najmenej úrokov a znížiť si tak celkové preplatenie úveru. Mimoriadnou splátkou rozumieme splátku, ktorú uhradíme na viac mimo našich riadnych mesačných splátok.
Máme v pláne kúpu pozemku (v hotovosti) a "presunúť" hypotéku, ktorú máme na byt za hypotéku na budúci dom

Rozhovor s majiteľkou prvej franšízy GEPARD

nedeľa, 21 október 2012 00:00 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Ing. Karin Gronová má dlhoročné skúsenosti na manažérskych pozíciách vo veľkých spoločnostiach a niekoľkoročné skúsenosti na pozíciách riaditeľky pobočky vo VUB, HVB bank (dnes UNI banka), mBank. Karin Gronová v súčasnosti pracuje už bez mála 5 rokov hlavne ako hypotekárny poradca, kde môže na plno využiť svoju bankovú prax a vedomosti priamo v prospech klientov. Prečo je výhodná priama spolupráca medzi developerskou spoločnosťou a hypotekárnym poradcom? Záleží samozrejme na skúsenostiach…
Strana 2 z 2